קבוצת סעד

קבוצת סעד, היא קבוצת בני עקיבא הראשונה, עלתה לקרקע בי"ב תמוז תש"ז, 30 ביוני 1947 כחלק מתנועת הקיבוץ הדתי, בצפון הנגב בין שדרות לנתיבות (של היום).

לאחר הרס כמעט מוחלט של הקיים במהלך מלחמת העצמאות (ראה מעוז מול עזה) הקבוצה שיקמה את עצמה והיא עכשיו קבוצה איתנה ופורחת. יש בה חברה רב דורית, המתפרנסת בעיקר מחקלאות ותעשייה ומקיימת חיי חברה ותרבות עשירים.

הקבוצה מונה היום כ- 200 משפחות, עם אוכלוסיה קבועה של למעלה מ-700 נפש.

כחלק מתפיסת עולמם של החברים החיים היום בסעד, מודגשת חשיבות רבה לתרומה לכלל החברה הישראלית, ולשם כך הקיבוץ מקיים מספר ניכר של מסגרות חינוכיות ייחודיות לאוכלוסיות שונות: חברת נוער לנערות עם הכנה לבגרות, משפחתון לילדים בגיל בית הספר היסודי הנלצים לעזוב את בית ההורים וגרעין צב"ר, של נוער עולה המשרת בצה"ל.

הקיבוץ מקיים בתחומו את בית הספר הממלכתי דתי דע"ת, לכיתות א' עד ט', המחנך על פי ערכי תורה ועבודה. בית הספר משותף לקיבוצים סעד ועלומים ולמושב תקומה שבקרבת מקום, וקולט גם תלמידים מהאיזור.

ענפי החקלאות הם גידולי שדה (גזר, תפוחי אדמה, חיטה ועוד) וחממות סעד-אסף בהן מגדלים פקעות של פרחי אמריליס ועוד, מטעים (אבוקדו), פרדס, רפת חלב ולול (םיטום ורבייה).

מפעלי התעשייה הם מפעל סיפן המייצר יריעות שרינק לאריזה, ומפעל פופלי המשווק גרעיני פופקורן ומזון לבעלי חיים.

בנוסף, יש בסעד "תכשיטיה של אחינועם" בה מיוצרים ונמכרים תכשיטי כסף ומוסך המשרת אוכלוסיית נהגי האיזור. קיים גם בית סעודי הפתוח לקהל הרחב.

ענף המזון של הקיבוץ מקיים אירועים ומגיש ארוחות לקבוצות מטיילים באיזור וכן למוסדות חינוך באיזור. המבקרים מוזמנים לבקר במשק החי, המקיים גם סדנאות טיפוליות, ובגן הקקטוסים הידוע ביחודו
קיבוץ סעד - ד.נ הנגב מיקוד 85140 - טלפון 08-6800111